שיחות עם עורכי דין
הפודקאסט של עו"ד אדי סוברי

תמ"א 38 בעיר בת ים – עם עו"ד יוחנן דוניץ

Share on facebook
שיתוף
Share on whatsapp
WhatsApp

תמ"א 38 בעיר בת ים - עם עו"ד יוחנן דוניץ

מה קורה בתחום התמ"א 38 בבת ים? נראה כי העיר בת ים נמצאת בתקופה מאתגרת עם החלטה עקרונית לקדם פרויקטים של התחדשות עירונית. שמחתי לשוחח על כך עם עו"ד יוחנן דוניץ, המוביל לא מעט פרויקטים בתחום התמ"א בעיר בת וים ובכלל. הקשיבו לפרק נוסף בפודקאסט מה הקייס.

תמלול הפתיחה:

אדי סוברי: עורך דין יוחנן דוניץ' שלום לך, אני שמח שאתה כאן איתנו כאן באולפן, כי מעניין אותי להבין מה בדיוק קורה בתחום ההתחדשות העירונית בבת ים? אתם עוסקים בהתחדשות עירונית המשרד שלכם בכלל ברעננה, אבל בתקופה אחרונה אתם בולטים מאוד בעיר בת ים, אני אשמח מאוד אם תיתן לנו איזשהי סקירה כדי להבין מה מסתתר מאחורי כל הפעילות הזו.

עו"ד יוחנן דוניץ': ראה; קודם כול העיר בת ים זוהי עיר שקרובה מאוד לליבנו, ראש המשרד, אבי, עורך דין דב דוניץ' הוא יליד העיר, זו עיר שנמצאת בדנ"א של המשרד שלנו מהקמתו. העיר כרגע נמצאת בתקופה מאוד מעניינת, שראש העיר החדש מר ברוט, החליט לקדם הרבה מאוד פרויקטים שנעצרו ולקדם עוד אחרים בתחום של הריסה ובניה, בין אם זה פינוי בינוי, שזה כמובן דבר שמועדף על הרשויות, ותמ"א 38/2 כאשר תמ"א 38/1 כשלעצמה תוכנית שאני באופן אישי פחות תומך בה, כי אופן היישום שלה הוא פחות טוב, פחות טוב לדיירים עצמם. בוא נגיד תמ"א 38/1 נזנחה לגמרי.

אדי סוברי: תראה אני מניח שרוב מאזינים לפודקאסט לא ממש מבינים את הדקויות האלה, אולי תסביר לנו מה ההבדל ומה ההבטחה הגדולה, אם תושבי בת ים מקשיבים עכשיו לפודקאסט שיש לתוכנית הזאת בכלל.

עו"ד יוחנן דוניץ': אז ככה קודם כול, תמ"א 38/1 היא פשוט לוקחים את הבניין כמו שהוא, מחזקים אותו, טיפה משפצים, מוסיפים כמה קומות בהתאם להיתר, ואז יוצאת לך דירה שהיא משופצת קוסמטית נחמד, עם ממ"ד ומחוזקת, אבל מצד שני אתה חי בתוך אתר בנייה. זה מה שקורה. כשבתמ"א 38/2 ופינוי בינוי, אנחנו מדברים על הריסה של הבנייה ואז לבנות מחדש את הבניין.

אדי סוברי: מה קורה יותר בבת ים 1 או 2?

עו"ד יוחנן דוניץ': בבת ים, היה תקופה ארוכה של תמ"א 38/1 התייחסו לזה בצורה של פרויקטים יותר פשוטים, היתכנות יותר גדולה לסיום, מה שהתברר כטעות גדולה מאוד. הרבה מאוד פרויקטים נתקעו, קבלנים ברחו, תושבים נתקעו עם מלחמת עולם בתוך חדר המדרגות שלהם. אני אפילו מכיר כמה מקרים של אנשים מבוגרים שלא יכלו לצאת מהבית, כי לא יכלו לדרוך במדרגות…

להמשך האזנה:

אין לראות בתוכן המופיע בפודקאסט מה הקייס משום המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי. כל העושה שימוש בתוכן, עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו.