שיחות עם עורכי דין
הפודקאסט של עו"ד אדי סוברי

מתי נכון להגיש תביעה ייצוגית? – עם עו"ד נועם קוריס

Share on facebook
שיתוף
Share on whatsapp
WhatsApp

מתי נכון להגיש תביעה ייצוגית? - עם עו"ד נועם קוריס

כשאדם יחיד לא מקבל תמורה עבור כספו – לא תמיד משתלם לו לתבוע. נניח שבוטלה הופעה בפארק הירקון ולא מוכנים להחזיר לכם את כספכם – האם תבחרו לגשת לערכאות משפטיות למרות שהכרטיס עלה לכם 25 שקלים?…

בדיוק לשם כך קיימת התביעה הייצוגית! מה היתרונות של תביעה כזו, מה הסיכונים שהתובע לוקח על עצמו? האזינו לשיחה מרתקת עם עו"ד נועם קוריס – בעל ניסיון של למעלה מ-15 שנה בתביעות ייצוגיות.

תמלול הפתיחה:

אדי סוברי: שלום לכל המאזינים, אני אדי סוברי ואני שמח שאתם איתי כאן בפודקאסט "מה הקייס?". אורח שלי היום פה באולפן, עו"ד נועם קוריס שהולך לשוחח איתנו לעומק כאן על כל הסוגיה של תובעות ייצוגיות. עו"ד קוריס, ברוכים הבאים.

עו"ד נועם קוריס: שלום רב.

אדי סוברי: אני רוצה לספר לך שאני לפני שנה בדיוק, פלוס מינוס, הייתי צריך לטוס לכנס שיווק דיגיטלי בארה"ב. הייתי מוכנה לנסיעה הזאת, עם כרטיסי נסיעה, למלון ולכנס. אבל את הסיפור של הקורונה אף אחד לא חזה והכל התבלגן בלל הסגרים, אבל את החזר עלות כרטיס הטיסה עדיין לא קיבלתי. לא חשבו מה שמה של חברת התעופה, אבל האם זה הקייס הקלאסי שבעגה המקצועית קוראים לו – קייס לתביעה מקצועית?

עו"ד נועם קוריס: לכאורה זה היה יכול להיות מדובר בקייס נהדר, מכיוון שיש לנו ציבור גדול שנפגע בצורה דומה, בצורה שמעוררת שאלות דומות של משפט ושל עובדה. ספציפית בנוגע לכרטיסי טיסה בתקופת הקורונה, באה הממשלה והגנה על חברותה תעופה מתביעות ייצוגיות מהסוג הזה. אבל בנושאים אחרים למשל, תיאטראות, או להופעות שבהן המדינה לא הגנה על אותן חברות שמפיקות את האירועים מפני תביעות ייצוגיות, לכן ניתן להגיש תביעה וזו בדיוק הדוגמא.

נניח מפיק מכר 10,000 כרטיסים במחיר של 80 ש"ח לכרטיס, ובסופו של דבר לא ביצע את ההופעה. אתה שקנית כרטיס ב-80 ש"ח לא תיגש לבית משפט ותגיד שנגרם לי נזק של 80 ש"ח ואני מבקש לנהל תביעה. דרך אגב, לא ולא אף אחד אחר מכל אותם אנשים שקנו כרטיס ולמעשה לא קיבלו דבר תמורת כספם. זו בדיוק דוגמא קלאסית מתי אפשר להגיש תביעה ייצוגית.

אדי סוברי: אתה כרגע הסברת שאף אחד מאלה שאיבדו את הכרטיס שלהם לא ישקיעו מאמץ כדי להגיע למשרד המפואר שלך, כי סך הכל הם הפסידו 80 ש"ח. את בזבוז הזמן בלהגיע אליך הם יעדיפו לחסוך ולוותר על התענוג.

עו"ד נועם קוריס: זה יכול להיות נכון כל עוד אנחנו מדברים על תביעות אישיות…

להמשך האזנה:

אין לראות בתוכן המופיע בפודקאסט מה הקייס משום המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי. כל העושה שימוש בתוכן, עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו.