שיחות עם עורכי דין
הפודקאסט של עו"ד אדי סוברי

טקס הגירושין בבית הדין הרבני – עם עו”ד מיקי חשמונאי

Share on facebook
שיתוף
Share on whatsapp
WhatsApp

טקס הגירושין בבית הדין הרבני - עם עו”ד מיקי חשמונאי

טקס הגירושין היהודי בישראל מתנהל בבית הדין הרבני, ובעצם מסיים את ברית הנישואין. כיצד מתנהל טקס הגירושין בפועל? האם זהו טקס משפיל? שמחתי לארח בפודקאסט מה הקייס את עו”ד מיקי חשמונאי, עורכת דין לדיני משפחה כדי לשמוע ממנה על אותו טקס יהודי קדום – טקס הגירושין.

תמלול הפתיחה:

אדי סוברי: אני מארח היום באולפן עורכת דין שעוסקת כבר הרבה שנים בתחום דיני המשפחה, ואני רוצה לבקש ממנה לספר לנו קצת יותר על מה שקורה בטקס הגירושין בבית הדין הרבני. שלום לך עו"ד מיקי חשמונאי.

עו"ד מיקי חשמונאי: שלום גם לך אדי.

אדי סוברי: כולם יודעים שאפשר להתגרש אם רוצים, כולם מבינים שזה הקץ לקשר הזוגי, אבל אף אחד לא באמת יודע איך זה נראה כשמחליטים להתגרש. כולנו יודעים איך זה נראה מתחת לחופה וכששוברים את הכוס, אבל יש טקס לכל דבר ועניין ואפילו סוג של יריקה לפי מה שאני הבנתי שמתנהל בבית הדין הרבני ואולי הוא קצת מבהיל. ספרי לנו קצת.

עו"ד מיקי חשמונאי: אני אתחיל מהסוף – אין יריקות! בסידור גט רגיל אין יריקות.

אדי סוברי: את יודעת מיקי, שיש חיפוש ברשת של ביטוי שקוראים לו "טקס יריקה" בגירושין. אנשים מחפשים דבר כזה. מאיפה זה מגיע לדעתך?

עו"ד מיקי חשמונאי: זה מגיע אני חושבת מאיזושהי אמירה היסטורית שנכנסה לאנשים לראש, שטקס סידור הגט הינו טקס משפיל. מחברים את זה לטקס שבו אכן בבית הדין הרבני יש יריקות, אבל בין טקס סידור הגט לאותו הליך של יריקות אין קשר, מהבחינה הזאת שיריקות יורקים בטקס חליצה.

אדי סוברי: אנחנו לא נדבר על החליצה, למרות שגם בזה את מבינה היטב. בכל זאת מדובר בטקס לא נעים במיוחד. ספרי לנו.

עו"ד מיקי חשמונאי: אני חושבת שלהבדיל מדברים שהיו שנים לפני שאני הייתי עורכת דין, בבתי הדין הרבניים הכבוד שניתן לשני בני הזוג הוא כבוד רגיל, נורמלי. לא כמו שמספרים שאם את אישה אז מתייחסים אליך בזלזול, ואם את אישה אז דעתך לא תשמע ולא תקבלי סעדים ולכן הדברים תמיד לכאורה צריכים לרוץ לבית הדין הרבני, זה לא ככה…

להמשך האזנה:

אין לראות בתוכן המופיע בפודקאסט מה הקייס משום המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי. כל העושה שימוש בתוכן, עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו.