שיחות עם עורכי דין
הפודקאסט של עו"ד אדי סוברי

גירושין ברבנות – עם עו”ד מיקי חשמונאי

Share on facebook
שיתוף
Share on whatsapp
WhatsApp

גירושין ברבנות - מתי והאם אפשר לוותר על כך? - עם עו”ד מיקי חשמונאי

כשבני זוג מחליטים לסיים את הקשר ביניהם הם נוטים לחשוב שהתהליך מתחיל ברבנות. למעשה – כשבאים להירשם לנישואין מגיעים לרבנות – כדי להתגרש יש לגשת לבית הדין הרבני. ביקשתי מעו"ד מיקי חשמונאי להרחיב בנושא ולהאיר את עינינו. עו”ד מיקי חשמונאי עוסקת בדיני משפחה כבר למעלה מ-20 שנה ומנהלת את פורום דיני משפחה באתר הפורומים המשפטיים משנת 2007.

תמלול הפתיחה:

אדי סוברי: אנחנו הולכים לדבר היום על גירושין ברבנות עם עורכת דין שעוסקת כבר למעלה מ-20 שנה בתחום דיני המשפחה. שלום לך עורכת הדין מיקי חשמונאי.

עורכת הדין חשמונאי: שלום גם לך אדי.

אדי סוברי: תשמעי עורכת הדין חשמונאי, אני מניח שאת כבר יודעת שיש לא מעט אנשים שסולדים מהרעיון הזה שהדת נכנסת להם לחיים. הם אפילו מרחיקים לכת ומתחתנים במקומות אחרים בעולם כדי לא להתעסק עם הרבנות או אחר כך עם בית הדין הרבני. ובכל הזאת את אומרת שאם אתה חי בישראל, ואתה מחליט להתגרש בישראל ואתה יהודי והיא יהודייה אתם כנראה תצטרכו לעבור דרך גירושין ברבנות. למה?

עורכת הדין חשמונאי: קודם כל, לא מתגרשים ברבנות. נרשמים לנישואין ברבנות, מתגרשים בבית הדין הרבני.

אדי סוברי: מיקי את כבר יודעת שאני איש אינטרנט ודיגיטל, ואני ניזון מהגולשים. תדעי לך שאחד הביטויים המחופשים ברשת, הוא "גירושין ברבנות". אנשים כנראה מבינים שלהתגרש מתגרשים ברבנות, אבל את מדייקת אותנו שנרשמים לנישואין ברבנות, אז איפה מתגרשים?

עורכת הדין חשמונאי: אני חושבת שהשיר "אני ארקוד על מדרגות הרבנות" בהחלט גרם לאֵיזֶשֶׁהוּ בלבול במדינת ישראל בנושא הזה. בעקבות זה כבר קרה מקרה של זוג שאני ליוויתי, שהיה אמור להגיע להתגרש, אני לא זוכרת מי מהם, אבל אחד מהם הגיע לבית הדין הרבני והשני לא הגיע, ולא הבנו למה. ואז הסתבר שהוא התייצב ברבנות, ושם מה לעשות אי אפשר להתגרש.

אדי סוברי: אגב, תתקני אותי אם אני טועה אבל בתל אביב הרבנות ובית הדין הרבני זה אותו מבנה, רק כניסה אחרת נכון?

עורכת הדין חשמונאי: בהתחשב בעובדה שאתה שואל עורכת דין חיפאית, ומבחינתי תל אביב זה חוץ לארץ, אז אני לא יודעת.

אדי סוברי: אז בחיפה אני מבין שזה לא ככה?

עורכת הדין חשמונאי: בחיפה זה שני מקומות שונים, תמיד היה בית הדין הרבני בחיפה, אומנם עבר ממקום למקום אבל עדיין הוא לא התקרב לרבנות. ישנה הפרדה טריטוריאלית מובהקת בין שני המקומות.

אדי סוברי: בואי נצא מנקודת הנחה שעכשיו אנחנו יודעים שלא מתגרשים ברבנות, אבל אלו שחיפשו "גירושין ברבנות" חיפשו בעצם "גירושין בבית הדין הרבני", ואנחנו כאן רוצים בשיחה שלנו לשאול ולהבין ממך – למה אנחנו צריכים לעבור דרך הרבנות כשאנחנו רצינו מראש להתנער ממנה ואפילו שהתחתנו בקפריסין…

להמשך האזנה:

אין לראות בתוכן המופיע בפודקאסט מה הקייס משום המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי. כל העושה שימוש בתוכן, עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו.