שיחות עם עורכי דין
הפודקאסט של עו"ד אדי סוברי

איך מחלקים רכוש בין בני זוג בגירושין? – עם עו”ד מיקי חשמונאי

Share on facebook
שיתוף
Share on whatsapp
WhatsApp

איך מחלקים רכוש בין בני זוג בגירושין? - עם עו”ד מיקי חשמונאי

לפי חוק יחסי ממון כל רכוש שבני הזוג צברו במהלך הנישואין יתחלק באופן שווה בעת הגירושין. באילו מקרים החלוקה לא תהיה שווה? הקשיבו לשיחה בנושא חלוקת הרכוש בהליך גירושין אשר קיימנו בפודקאסט מה הקייס עם עו”ד מיקי חשמונאי.

תמלול הפתיחה:

אינה דונאייבסקי: אני שמחה לארח היום את עורכת הדין מיקי חשמונאי, עו"ד למעלה מ-20 שנה בתחום דיני משפחה ומנהלת את פורום דיני משפחה באתר הפורמים המשפטיים. שלום מיקי.

עו"ד מיקי חשמונאי: שלום אינה.

אינה דונאייבסקי: הנושא שרציתי לדבר איתך היום הוא איך אנחנו בעצם מחלקים את הרכוש בין בני זוג שרוצים להתגרש? מהו הצעד הראשון שמחליטים לעשות? האם הגיוני שכשאנחנו שמתגרשים מחלקים את הרכוש חצי חצי? 50-50?

עו"ד מיקי חשמונאי: הגיוני תלוי למי ותלוי באיזה המקרה. בגדול הנושא של חלוקת רכוש בין בני זוג מוסדר בחוק יחסי ממון בין בני זוג, שקובע את ברירת המחדל שאומרת שכל מה שצברו הזוג במהלך החיים המשותפים אמור להיות מחולק חצי חצי למעט חריגים שהם ירושות, מתנות, פיצויים על נזקי גוף ולמעט מצבים שבהם החוק מקנה לארכה שדנה בחלוקת הרכוש, את הסמכות לחלק שלא חצי חצי.

אינה דונאייבסקי: מה זה אומר?

עו"ד מיקי חשמונאי: זה אומר למשל שבנסיבות חריגות יכולה הערכה הדנה לצורך העניין, נגיד בית המשפט למרות שזה גם ערכות אחרות, יכול בית המשפט שדן בתיק להחליט שהנסיבות האלו מצדיקות למשל שאחד מהצדדים יקבל חלק יותר גדול מהרכוש. דוגמא מתיק שפורסם לגביו פסק הדין, דנה במקרה שבו האישה היא זו עבדה בחוץ, זו שטיפלה בבית, זו שצברה את הזכויות והבעל למעשה לא עשה כלום.

אינה דונאייבסקי: מה זה לא עשה כלום, ישב בבית גידל ילדים?

עו"ד מיקי חשמונאי: ישב בבית כל הנוטל המשפחתי ב-100 אחוז נפל על האישה. הוא היה עסוק בעינינו שהם לא היו עניינים שהביאו פרנסה ולא תמך ולא עזר. עכשיו אני מדברת על מקרה שנוהלו בו הליכי הוכחות, זאת אומרת הדברים נבדקו לעומק. מאוד קל להגיד הוא לא עזר לי, והוא לא עשה שום דבר בבית, והוא סרב לשטוף כלים. אני באמת מדברת על מקרה קיצוני ביותר, הדברים האלה קורים רק במקרים קיצוניים…

להמשך האזנה:

אין לראות בתוכן המופיע בפודקאסט מה הקייס משום המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי. כל העושה שימוש בתוכן, עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו.